Mehmet Yalçın hakkında

Türkiye’nin ilk “içki yazarı” Mehmet Yalçın, 1984’ten itibaren çeşitli haber ajansı ve dergilerde muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine uzanan görevlerde bulundu. Sabah Dergi Grubu’nda yayınlanan modern life-style dergisi Gurme’yi 1997’deki ilk sayısından 2001’deki son sayısına kadar yönetti. 2001’de kendi girişimiyle Türkiye’nin ilk içki kültürü dergisi olan Gusto’yu yayınlamaya başladı ve 13 yıl boyunca Gusto’yu yayınladı.

Gazeteciliğe yargı muhabiri olarak başlayan Yalçın, zaman içinde hobisi olan şaraplar ve kaliteli içkiler konusunda kendi kendini yetiştirdi ve bu hobisi 1990’da içki yazarlığına dönüştü. Teoman Hünal’la beraber yazdığı ve şimdiye dek üç baskı yapan “A’dan Z’ye Viski” adlı kitabının yanı sıra, ilk kez 2003’de yayınladığı “A’dan Z’ye Şarap” kitabı da şimdiye dek 10 baskı yaptı. Son kitabı “A’dan Z’ye Bira”yı ise 2014’te yayınladı.

Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Belçika, ABD, Şili, Arjantin, Küba gibi ülkelerde sayısız şarap ve sert içki tadımına ve eğitimine katılan Yalçın, danışmanlık ve eğitmenliklerinin yanı sıra Sabah gazetesinin Pazar ekinde başladığı, Milliyet gazetesinin Pazar ekinde devam ettiği köşe yazarlığını halen t24.com.tr’de sürdürüyor, her Cumartesi günü şarap, sert içki ve gastronomi yazıları yazıyor. 3 aylık Sunsetter dergisinin de yazarları arasında.